
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 1.22 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Analog |
| Output Current | 10 mA |
| Output Voltage | 580 mV |
| Output Type | Analog, Analog Voltage |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Accuracy | 4 % |
| Max Supply Voltage (DC) | 10 V |
| Ambient Temperature Range High | 125 °C |
| Operating Supply Current | 82 µA |
| Quiescent Current | 82 µA |
| Nominal Supply Current | 110 µA |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7 V |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Resolution | 6.25 mV/°C |
Stock: 4468
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70740
Ext.Price$0.70740
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70740 | $0.70740 |
| 10 | $0.59376 | $5.93760 |
| 25 | $0.55663 | $13.91575 |
| 50 | $0.53134 | $26.56700 |
| 100 | $0.50819 | $50.81900 |
| 300 | $0.48436 | $145.30800 |
| 500 | $0.46165 | $230.82500 |
| 1000 | $0.44435 | $444.35000 |
